Niedosłuch tonów wysokich. Co to oznacza?
Niedosłuch objawia się na wiele różnych sposobów: nadmiernie podgłaśniamy radio lub telewizor, umykają nam głoski, wyrazy, a niekiedy [...]
Utrata słuchu nie dzieje się z dnia na dzień. To powolny proces, który niepostrzeżenie wyłącza osobę z życia społecznego. Czy da się cokolwiek zrobić? W jaki sposób rozpoznać, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich traci słuch? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą rozpoznać postępujący niedosłuch i w porę zareagować.
Co jakiś czas zdarza się to każdemu z nas. Niekiedy odbiór cudzej wypowiedzi utrudnia hałas, niewyraźna mowa rozmówcy, a nawet natłok własnych myśli. Gdy jednak zaobserwujemy regularnie powtarzające się problemy ze zrozumieniem przekazu werbalnego, zdajmy sobie sprawę, że czas skontrolować słuch.
Coraz częściej pojawiające się prośby o powtórzenie poszczególnych słów czy zdań to jedna z najwyraźniejszych oznak problemów ze słuchem. Potwierdzenie stanu pogarszającego się słuchu zyskujemy wtedy, gdy prośby pojawiają się w różnych kontekstach tzn. niedosłyszenie sekwencji słownej nie jest spowodowane np. panującym wokół hałasem. Osoby z niedosłuchem często odczuwają wstyd związany z wielokrotnym powtórzeniem prostej wypowiedzi. W konsekwencji następuje…
Kontakty społeczne nie powinny być źródłem wstydu. Wręcz przeciwnie! Jeżeli jednak dana osoba rezygnuje z życia społecznego, unika spotkań z rodziną, przyjaciółmi lub znajomymi, powinniśmy reagować. Osłabienie słuchu prowadzi nie tylko do zerwania więzi społecznych, lecz także potęguje osamotnienie, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do depresji.
Nie da się ukryć, iż pewien odsetek ludzi rzeczywiście to robi. Osoby mówiące niewyraźnie spotykamy praktycznie na co dzień. Tym trudniej jest nam dojść do wniosku, że to coś z naszym słuchem może być nie tak. Jeśli jednak zbyt często słyszymy mamrotanie u naszych rozmówców i coraz uważniej śledzimy ruchy ich warg podczas mówienia, pomyślmy o naszym słuchu.
Coraz mocniejsze odkręcanie regulatora głośności w odbiornikach radiowych i telewizyjnych to już klasyczny przejaw pogłębiającego się niedosłuchu. W przeciwieństwie do poprzedniego punktu, tu zdecydowanie łatwiej możemy zdiagnozować niepokojące objawy.
Jak sprawdzić czy dana osoba słyszy szept? Wystarczy tak naprawdę ciche pomieszczenie, do którego nie docierają żadne hałasy z zewnątrz. Jeśli już się w takim znaleźliśmy, wystarczy wyszeptać kilka prostych zdań. Następnie zapytajmy, czy ta osoba nas usłyszała.
Słyszenie, podobnie jak odbieranie bodźców innymi zmysłami, powinno odbywać się naturalnie i bez żadnych przeszkód. Jeżeli jednak zaobserwujemy, że usłyszenie komunikatu wymaga większego skupienia czy wręcz wysiłku, wówczas powinien obudzić się w nas niepokój o stan słuchu.
Jeżeli zaobserwowaliśmy więc u siebie lub u osoby nam bliskiej jeden, dwa lub więcej objawów niedosłuchu, postarajmy się jak najszybciej dokonać zapisu na bezpłatne badanie słuchu. Odpowiednio wczesna interwencja to szansa nie tylko na odzyskanie sprawnego słyszenia, lecz także zachowanie dobrych relacji z bliskimi oraz utrzymanie aktywności nawet w późnych latach życia.