5 porad na co zwrócić uwagę przy doborze aparatu słuchowego
Aparat słuchowy to inwestycja nie tylko we własne słyszenie, lecz także we własne zdrowie. Dlatego dobór właściwego urządzenia stanowi [...]
Powszechnie uważa się, że niedosłuch objawia się tym, że dana osoba nie słyszy, co mówią inni. Tymczasem to tylko jedna z wielu odsłon problemu. Upośledzenia słuchu różnią się od siebie w zależności od przyczyn powstania oraz ośrodków, które zostały uszkodzone. Z jakimi typami niedosłuchu mamy do czynienia najczęściej?
Niedosłuch przewodzeniowy to inaczej zniekształcenie ucha środkowego lub zewnętrznego, jak również nieprawidłowe jego funkcjonowanie. Fale dźwiękowe przewodzą dźwięk ze środowiska zewnętrznego do wewnętrznego ucha (tzw. ślimaka) w sposób niewłaściwy.
Osoby z niedosłuchem przewodzeniowym słyszą dobrze w hałasie. Nie mają też problemów ze słyszeniem rozmówcy w słuchawce telefonu. Przyczyną takiego niedosłuchu są zazwyczaj zmiany chorobowe albo obce ciała obecne w uchu zewnętrznym lub środkowym. Główny objaw to pogorszenie słyszenia niskich dźwięków.
Powstawaniu niedosłuchu przewodzeniowego sprzyja szereg czynników. Może to być tzw. czop woskowiny zwany cerumenem, zwapnienie kosteczek słuchowych czyli otoskleroza lub też perforacja błony bębenkowej.
W większości przypadków niedosłuch przewodzeniowy może zostać wyeliminowany. Dzieje się to poprzez fizyczne usunięcie jego przyczyn. Nieleczony przeradza się w niedosłuch odbiorczy.
W wyniku uszkodzeń ucha wewnętrznego następuje zaburzenie transmisji dźwięku do nerwu słuchowego oraz tych obszarów kory mózgowej, które odpowiadają za słyszenie. Uszkodzenia ślimaka to naturalny efekt procesu starzenia organizmu. Także nadmierny hałas, przyjmowanie leków oraz choroby genetyczne przyczyniają się do rozwoju tego schorzenia układu słuchowego. Jest to najczęściej występujący rodzaj niedosłuchu. Towarzyszą mu przeważnie szumy uszne.
Niedosłuch odbiorczy, inaczej niż niedosłuch przewodzeniowy, objawia się w zaniku słyszenia tonów wysokich. Osoby z uszkodzeniami w obrębie ślimaka gorzej słyszą dźwięki z większej odległości, mają trudności ze słyszeniem słów podczas rozmów telefonicznych, a także silniej skupiają swoją uwagę w trakcie konwersacji z innymi osobami. Coraz mocniejsze podkręcanie regulatora głośności w radiu czy telewizorze jest typowym objawem tej przypadłości, a jednocześnie oznaką poważnego zaburzenia słuchu.
Sposobem na określenie stopnia niedosłuchu oraz zdiagnozowanie niedosłuchu odbiorczego jest profesjonalne badanie pod okiem specjalisty.
Upośledzenia słuchu nie wykluczają się wzajemnie, dlatego u części osób badanych diagnozuje się niedosłuch mieszany. Jest to jednoczesne wystąpienie niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego, a co za tym idzie – uszkodzenie struktur ucha tak środkowego, jak i wewnętrznego. Skutkiem tego niedosłuchu jest przede wszystkim obniżenie progu słyszenia. W celu poradzenia sobie z tego typu niedosłuchem, również należy udać się do specjalisty w celu wykonania badania słuchu.
Wprawdzie większość uszkodzeń słuchu można odwrócić, jednak w walce z każdym rodzajem niedosłuchu liczy się czas. W celu zastosowania profilaktyki albo przeciwdziałania niedosłuchowi warto zgłosić się na badania słuchu, które przeprowadzają specjaliści w wielu przychodniach w Polsce. Warto już dziś zadbać o swój słuch i kontakt z bliskimi.