5 porad na co zwrócić uwagę przy doborze aparatu słuchowego
Aparat słuchowy to inwestycja nie tylko we własne słyszenie, lecz także we własne zdrowie. Dlatego dobór właściwego urządzenia stanowi [...]
Jak pokazują statystyki, aż 1 na 12 osób ma problemy ze słuchem. Ryzyko pogorszenia słyszenia wzrasta wraz z wiekiem. Najbardziej narażone są osoby, które ukończyły 50. rok życia. To dobry moment, by udać się na bezpłatne badanie słuchu. Jak wygląda przebieg takiego badania?
Przeprowadzaniem ogólnopolskich badań słuchu zajmują się doświadczone w zakresie diagnostyki i rehabilitacji słuchowej organizacje. Ich misja to polepszenie komfortu życia osób z trudnościami słuchowymi. Dzieje się to poprzez doskonałą opiekę audiologiczną oraz zindywidualizowany program poprawy słyszenia. Główne zadania takich organizacji to zapewnienie specjalistycznej opieki, najlepszych rozwiązań technologicznych oraz fachowej porady.
Wielu potencjalnych pacjentów zastanawia się, dlaczego otrzymują zaproszenie na badania drogą telefoniczną. Tak naprawdę telefoniczne skierowania na bezpłatne badania docierają do osób zamieszkujących w bliskiej okolicy specjalistycznego gabinetu w danym mieście. Samo badanie nie jest obowiązkowe, jednak zalecana jest kontrola słuchu po przekroczeniu 50. roku życia.
Krótko i nieodpłatnie
Samo badanie słuchu trwa zaledwie 15 minut. Miejsce oraz terminy ustalane są w drodze indywidualnych konsultacji. Pacjent zgłaszający się w określonym miejscu i czasie zostaje przebadany pod kątem niedosłuchu. To nic nie kosztuje.
Większość osób zgłaszających się na badania nie ma problemów ze słuchem. W takim przypadku pacjenci zapraszani są na kolejne badania kontrolne za rok, dwa albo trzy lata, w zależności od kondycji ucha.
Gdy pacjent ma niedosłuch
Pacjenci ze zdiagnozowanym niedosłuchem otrzymują nieodpłatnie fachową poradę. Specjalista określa przede wszystkim rodzaj i stopień ubytku słuchu, przyczyny, czy jest to niedosłuch nietrwały bądź trwały, a także jaki rodzaj leczenia należy podjąć i czy potrzebne są dalsze konsultacje lekarskie.
Kolejną rolą specjalisty będzie również dobór odpowiedniego rozwiązania słuchowego. Specjaliści zrzeszeni w programie Ogólnopolskich Badań Słuchu dążą przede wszystkim do wdrożenia możliwie zindywidualizowanego rozwiązania słuchowego, które będzie zgodne ze stylem życia i oczekiwaniami pacjentów.
Kto może wziąć udział w bezpłatnym badaniu?
Zarówno samo badanie, jak też wszelkie porady i konsultacje są bezpłatne. W momencie, gdy pacjent decyduje się na dalsze leczenie, otrzymuje pełną informację o zakresie czynności, które zostaną podjęte, a także wykaz usług, które objęte są dodatkową opłatą.
Same badania przeprowadzone są w trybie nieodpłatnym i mogą się na nie zgłaszać te osoby, które dobrze słyszą, które zdiagnozowały u siebie problemy ze słuchem, a także te, które już noszą np. aparaty słuchowe i chcą uzyskać więcej informacji na temat możliwych sposobów redukcji niedosłuchu. Podsumowując, na bezpłatne badanie słuchu może się zgłosić praktycznie każdy.