5 porad na co zwrócić uwagę przy doborze aparatu słuchowego
Aparat słuchowy to inwestycja nie tylko we własne słyszenie, lecz także we własne zdrowie. Dlatego dobór właściwego urządzenia stanowi [...]
W Polsce żyje ponad 8,3 mln osób w wieku 60+ (to 21,5 % całej populacji – wg GUS, 31.12.2013 r.). W 2025 r. osób w tym wieku ma być w naszym kraju już 8,9 mln, a w roku 2035 – 9,6 mln. Wg badań TNS Polska przeprowadzonych w sierpniu 2014 wśród osób powyżej 60 r.ż. aż 77% respondentów stwierdziło, że ma problemy ze słuchem, które utrudniają swobodną komunikację. Biorąc pod uwagę liczbę Polaków w tym wieku, okazuje się, że problem ten dotyczy ok. 6,5 mln osób mających 60 i więcej lat.
Najbardziej powszechną przyczyną utraty słuchu jest wiek. Starzenie się to naturalny proces, podczas którego sprawność naszego ucha ulega stopniowemu osłabieniu. Drugą ważną przyczyną powstawania wad słuchu jest codzienne przebywanie w hałasie, który nas otacza. Dodatkowo, w przypadku niektórych osób, permanentny szum jest elementem aktywności zawodowej. Coraz szybsze tempo życia, a co za tym idzie ogromny stres, to także czynniki mogące wywoływać przyspieszone zmiany degeneracyjne i starzenie się narządu słuchu, a w konsekwencji głuchotę starczą. Pojawienie się tego problemu zwykle ma duży wpływ na życie codzienne i kontakty z innymi osobami.
Podsumowując utrata słuchu niesie za sobą znaczne ograniczenia w życiu społecznym osób. Tak naprawdę powodują powolne wycofanie się z aktywności życiowych i zwiększają poczucie samotności co znacznie sprzyja powstawaniu depresji i zachorowaniom.