Niedosłuch i jego konsekwencje

Niedosłuch to zaburzenie. Polega na nieprawidłowym przewodzeniu dźwięków. Zakłóca ich odbiór. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia niedosłuchu. Brak reakcji na pogorszenie słyszenia pociąga za sobą szereg konsekwencji.

Zakłócony odbiór dźwięków przekłada się bezpośrednio na zdolność komunikacji z otoczeniem. Osoba z niedosłuchem stopniowo wyłącza się z rozmów, traci kontakt z rodziną oraz bliskimi. W codziennych sytuacjach napotyka na trudności. Tym samym traci poczucie samodzielności, co pociąga za sobą serie zawstydzających i niezręcznych sytuacji.

Oprócz uczucia wstydu pojawia się też osamotnienie. Niedosłyszenie słów, a nawet całych zdań prowadzi do zaprzestania aktywnego uczestnictwa w rozmowach. To sprawia, że kontakty z drugą osobą stają się kłopotliwe i męczące. Często dochodzi do ustania relacji w wyniku braku skutecznej komunikacji.

Niedosłuch dotyka nie tylko osoby na rencie czy emeryturze, lecz także aktywne zawodowo. Problemy komunikacyjne mogą utrudniać wykonanie konkretnych zadań. Również współpraca z innymi pracownikami okazuje się niekiedy mniej owocna. Ogólnie rzec biorąc, spada wydajność pracy.

Nie tylko konsekwencje psychologiczne

Sytuacja w miarę pogłębiania może prowadzić do niskiej samooceny czy izolacji jednostki. Wśród konsekwencji niedosłuchu występuje także depresja. Tymczasem obok psychologicznych skutków istnieją także te fizyczne.

Ból i zawroty głowy, nieprzyjemne napięcie mięśni, stres czy zwiększone ciśnienie krwi to tylko niektóre fizyczne objawy towarzyszące problemom ze słuchem.

Obok skutków społecznych, funkcjonalnych i emocjonalnych, uszkodzenie słuchu niesie też konsekwencje ekonomiczne. Według WHO koszty walki z niedosłuchem na świecie wynoszą ponad 750 miliardów rocznie. Szacunki nie uwzględniają kosztu aparatów słuchowych.

Celem Ogólnopolskiego Programu Badań Słuchu jest walka z wykluczeniem i aktywizacja osób po 50. roku życia. Zapobieganie pogłębianiu się problemów ze słuchem to ważny krok w stronę skutecznej walki z depresją osób starszych, wykluczeniem społecznym, a także z bezrobociem.

Organizowane na terenie całej Polski bezpłatne badania słuchu to szansa zarówno dla osób ze zdiagnozowanym niedosłuchem, jak również tych, które chcą zyskać pewność, że ich słuch jest w pełni sprawny. Bez czekania w kolejkach oraz w miejscu zamieszkania przebadać słuch może dzisiaj każdy.

Gdzie wykonać badanie słuchu?

Jesteś mieszkańcem Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania czy innego dużego miasta? A może mieszkasz w niedużej miejscowości? Główną ideą [...]

Przejdź do góry