Niedosłuch tonów wysokich. Co to oznacza?

Niedosłuch objawia się na wiele różnych sposobów: nadmiernie podgłaśniamy radio lub telewizor, umykają nam głoski, wyrazy, a niekiedy całe zdania albo prosimy naszych rozmówców o powtórzenie tego, co przed sekundą powiedzieli. Problem zaczyna się jednak o wiele wcześniej, a mianowicie od zaniku słyszenia wysokich tonów.

Osoby, które mają podejrzenie bądź zdiagnozowany niedosłuch tonów niskich, często zastanawiają się, czy wiele tracą. Śpiew ptaków, cykanie świerszczy, dzwonek budzika czy telefonu komórkowego, rozmowy i piski małych dzieci oraz mowa osób o wysokim głosie, to tylko niektóre elementy codzienności, których pozbawia nas opisywany ubytek.

Nie tylko hałas

Zazwyczaj nasz słuch na skutek przebywania w hałaśliwym otoczeniu ulega uszkodzeniu. Wiąże się to z utratą możliwości słyszenia dźwięków o dużej częstotliwości. Osoby, u których zanika słyszenie wysokich tonów, z czasem uskarżają się na niedosłyszenie słów oraz innych dźwięków w hałasie.

Nie tylko hałas stanowi przyczynę utraty zdolności słyszenia wysokich tonów. Także wiek odgrywa tutaj znaczną rolę. Ucho wewnętrzne starzeje się podobnie jak inne narządy.

Ucho człowieka może odbierać częstotliwości nawet o wysokości 20 000 Hz. Zazwyczaj nie bada się tak szerokiego zakresu słyszenia. Dlaczego? Ponieważ mowa ludzka nie sięga tak wysokiego zakresu. Fakt, że badania audiometryczne kontrolują słyszenie zaledwie do 8 000 Hz może budzić zdziwienie. Wyżej jednak ludzka mowa nie sięga.

Przede wszystkim zrozumieć

Badania słuchu skupiają się tymczasem na najbardziej praktycznym aspekcie słyszenia, a zatem na rozumieniu ludzkiej mowy. Ta w swej częstotliwości nie przekracza zazwyczaj 8 000 Hz. Jeżeli z jakiegoś powodu nasz słuch nie odbiera takiego zakresu, tracimy możliwość słyszenia części głosek, co z czasem ulega pogłębieniu, a słyszane zdania przeradzają się w bełkot.

Niedosłyszenie wysokich tonów jest zazwyczaj objawem niedosłuchu odbiorczego, który wiąże się z pogorszeniem słyszenia ludzkiej mowy. Osoby, które zgłaszają się na badania niejednokrotnie zwlekały z umówieniem wizyty do momentu, kiedy nie dosłyszały już całych wyrazów czy nawet zdań.

Jak przeciwdziałać pogłębiającym się problemom ze słuchem? W ramach Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Słuchu specjaliści sprawdzają poziom słyszenia także wysokich tonów i służą profesjonalną poradą.

Gdzie wykonać badanie słuchu?

Jesteś mieszkańcem Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania czy innego dużego miasta? A może mieszkasz w niedużej miejscowości? Główną ideą [...]

Przejdź do góry