Kredyt we frankach – jakie masz możliwości?

  • 50
  • 6

Od szczytu masowej sprzedaży Polakom kredytów we frankach minęła już ponad dekada. W styczniu 2005 roku Szwajcarski Bank Narodowy uwolnił kurs franka, który momentalnie się umocnił, a wraz z nim wzrosły obciążenia kredytobiorców. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że ponad 118 mld złotych wynosi łączne zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych we frankach.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że aktualnie 899 tys. Polaków spłaca 529 tys. kredytów mieszkaniowych we frankach. Oznacza to, że kredytobiorcy posiadający kredyty hipoteczne we frankach stanowią niecałe 6% całej populacji kredytobiorców w Polsce. Łączna kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych we frankach to 140,12 mld zł. Jednak całkowite zadłużenie kredytobiorców frankowych jest znacznie wyższe i wynosi 167,02 mld zł.

Najwięcej osób posiadających kredyty we franku mieszka w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, ale również w Lublinie, Policach i w Bielsku Białej. Osoby posiadające kredyt we frankach to najczęściej reprezentanci pokolenia X, czyli osoby urodzone w latach 1967-1981.

https://static1.money.pl/i/h/188/art334268.GIF

Źródło: Money.pl

 

Posiadasz kredyt we frankach? Zobacz jakie masz możliwości:

1. Możesz czekać na rozwiązania Rządu

Rząd pracuje nad prezydenckim projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. Projekt jest nowelizacją ustawy o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który powstał w 2015 r. Fundusz został zasilony przez banki kwotą 600 mln zł, ale ze względu na niewielkie zainteresowanie i stosunkowo wysokie progi do tej pory wykorzystano tylko kilkanaście milionów złotych. Obok niego powstać ma Fundusz konwersji, z którego finansowane mają być przewalutowania kredytów. Ustawa ma wejść w życie już od 1 lipca 2019 r. ale zanim to nastąpi, musi jeszcze przejść przez Sejm, Senat i uzyskać podpis Prezydenta. W marcu ustawa wyszła z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Fundusz konwersji – Celem nowelizacji ustawy jest umożliwienie osobom zadłużonym obniżenia wartości kredytu. Mechanizm ma działać tak:

  • Banki posiadające w swoich portfelach kredyty we frankach co kwartał mają wpłacać kwoty o wartości 0,5% takich kredytów do Funduszu Konwersji.
  • Następnie mają zawierać z klientami dobrowolne umowy o przewalutowanie kredytów na PLN w taki sposób, aby saldo kredytu po przewalutowaniu było niższe niż saldo przed przewalutowaniem.

 

2. Możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać

Na wejście w życie ustawy trzeba jeszcze poczekać. Możesz już teraz zacząć działać i przy pomocy specjalistów otrzymać bezpłatną analizę swojej sytuacji. Istnieją firmy, które pomogą Ci odzyskać pieniądze. Zabezpieczą Twoje roszczenia, oszacują wartość nadpłaconych rat i sprecyzują roszczenie o odfrankowienie Twojej umowy kredytowej. Mało tego, zapewnią Ci reprezentację na etapie przedsądowym i sądowym. Nie zostawią Cię z problemem.

Współpraca z kancelarią najczęściej podzielona jest na kilka etapów.

  • Wypełniasz formularz kontaktowy i oczekujesz rozmowy z konsultantem.
  • Firma bezpłatnie szczegółowo analizuje Twoją sprawę i przekazuje konkretne informacje, np. o zwrot jakiej kwoty możesz walczyć.

 

Jaką pomoc uzyskujesz korzystając z usług kancelarii?

  1. Przerwanie biegu przedawnienia Twojej sprawy
  2. Kompletowanie dokumentacji na potrzeby Twojej sprawy
  3. Oszacowanie Twoich roszczeń
  4. Zgłoszenie roszczeń do sądu

 

Firm pomagającym osobom z kredytem we frankach jest wiele. Przykładem może być firma Votum, której zaufało już 7 762 osób. Sporządzili ponad 7000 wniosków do banków, napisali ponad 900 petycji do Rzecznika Finansowego i pomogli złożyć ponad 550 wniosków o mediację przy Komisji Nadzoru Finansowego.

 

Jeśli chcesz uzyskać pomoc od sprawdzonej kancelarii prawnej i skorzystać z darmowej konsultacji –  wypełnij formularz.

Przedstawiciel kancelarii przeanalizuje Twoją sprawę i skontaktuje się z Tobą przekazując szczegółowe informacje.

Ponad 180 użytkowników serwisu Instytut DBMS i Oferro uzyskało już pomoc.
Uzyskasz i Ty.

https://static9.depositphotos.com/1031551/1105/i/950/depositphotos_11058763-stock-photo-swiss-franc.jpg

 

Podobne wpisy