Leasing w firmie nie tylko na samochód

  • 50
  • 6

Z czym kojarzy ci się leasing? Większości przychodzi na myśl samochód osobowy, ewentualnie ciężarowy. To bardzo dobre skojarzenie. Jednak warto wiedzieć, że leasing i korzyści z niego wynikające nie są zarezerwowane wyłącznie dla przedsiębiorstw poszukujących nowego środka lokomocji. Na co jeszcze można go wziąć? Dlaczego to się opłaca? I dlaczego często to lepszy wybór niż kupowanie wszystkiego na własność?


Leasing – na samochody i co jeszcze?

Leasing na samochód osobowy to dla wielu firm najlepszy sposób na wymianę floty pojazdów na nowsze wersje. Nie tylko pozwala w wygodny sposób sfinansować inwestycję, ale również, w zależności od warunków, pozwala na odliczenie aż do 100% podatku VAT. W przypadku oferty, jaką daje nam Europejski Fundusz Leasingowy, wpłata własna może być zupełnie niepotrzebna. Stopa procentowa może być zmienna lub stała, maksymalny okres leasingowania to nawet 5 lat. Nic dziwnego, że oferta leasingu cieszy się taką popularnością. Przedsiębiorcy cenią również decyzje kredytowe podejmowane „od ręki” w przypadku transakcji do 500 000 zł. Istnieje również możliwość elastycznego zmieniania wysokości rat, np. w przypadku niespodziewanej zmiany sytuacji finansowej firmy.

Jednak nie tylko samochody osobowe mogą być leasingowane. Z tej wygodnej formy finansowania korzystają również przedsiębiorcy potrzebujący samochodów ciężarowych. Mogą wtedy liczyć na pełny zwrot VAT, a korzystając z oferty EFL Leasing, otrzymują także możliwość elastycznego dostosowywania rat, błyskawiczną decyzję do miliona złotych czy kartę paliwową.

Leasing na urządzenia i nieruchomości

Ciekawą opcją jest również leasing dla firm na sprzęt – zarówno maszyny, jak i urządzenia możesz nabyć w ten właśnie sposób. Warto nadmienić, że formalności załatwiane są w ciągu doby, a umowa zawierana jest w siedzibie klienta. Natomiast decyzja o leasingu do miliona złotych podejmowana jest od ręki. Jest to wspaniała możliwość, gdy nagle dostrzeżesz bardzo dobrą ofertę, pozwalającą atrakcyjnie nabyć interesujące cię maszyny i urządzenia – finansowanie nigdy więcej nie będzie już problemem. Podobnie jest ze sprzętem rolniczym, z tym że dodatkowo możesz liczyć na harmonogram spłat dostosowany do sezonu. Rolnicy nie mają regularnych dochodów, a harmonogram ułatwi im regularne spłacanie.

Nowością budzącą spore zainteresowanie w Polsce jest leasing nieruchomości dla firm. Daje on możliwość sfinansowania zarówno obiektów komercyjnych, budynków i lokali użytkowych. Przy wpłacie własnej wynoszącej zaledwie 20% możesz cieszyć się wykorzystaniem nowego lokalu potrzebnego do rozwoju twojej firmy (o wartości do 10 milionów złotych). Dodatkowo czynsz płacony w ramach leasingu jest w 100% kosztem uzyskania przychodu, co ma wpływ na płacone podatki. Kto powiedział, że by otworzyć nowy oddział musisz kupować lokal?

Dostosowywanie oferty rynkowej do podmiotów działających na rynku pozwala proponować leasing coraz szerszej gamie instytucji. Od niedawna chętnie wykorzystywany jest przez placówki medyczne i diagnostyczne w celu nabywania sprzętu medycznego. Dzięki szybkiej decyzji, przy kwocie do 800 tysięcy złotych i zwolnienia ich z konieczności przedstawiania sprawozdań finansowych mają one możliwość szybkiego nabycia niezbędnego sprzętu. Takie sytuacje zdarzają się w okolicznościach, gdy stwierdzą, że czegoś brakuje do prowadzenia dalszej działalności. Czynsz płacony w ramach tego rodzaju leasingu jest kosztem uzyskania przychodu.

Mając dobrze wyposażone biuro, z pewnością docenimy możliwości, jakie daje leasing sprzętu IT. Co istotne, objęte są nim nie tylko komputery i urządzenia mobilne, a także instalacja i różnego rodzaju oprogramowanie. A to w przypadku specjalistycznych rozwiązań potrafi być droższe od samego sprzętu. Swój dział IT możesz przebudować, nawet nie mając środków na wpłatę własną, a błyskawiczną decyzję otrzymasz przy inwestycjach nieprzekraczających pół miliona złotych.


Leasing dla firm zalety – czyli czemu coraz chętniej wybierany?

Dzięki leasingowi Twoja firma może sfinansować zakupy, których potrzebuje do dalszego rozwoju lub utrzymania swojej pozycji na rynku. W jego ramach Twoje przedsiębiorstwo może otrzymać prawo do korzystania z przedmiotów nim objętych przez ustalony wcześniej czas. W zamian za to będzie płacić uzgodnione opłaty. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania, poza tym, że jest znacznie łatwiejszy w otrzymaniu od kredytu, jest fakt, że całość opłat ponoszonych przez Twoje przedsiębiorstwo można „wrzucić w koszta” prowadzenia działalności. Dzięki temu można zmniejszyć podstawę opodatkowania, a to znaczna korzyść.

Ponadto decydując się na leasing, firmy uzyskują możliwość rozłożenia podatku VAT od sumy płatności leasingowych na raty. Dzięki spłacaniu zgodnie z harmonogramem, mogą odliczyć od płaconego podatku całą sumę, która niejednokrotnie przekroczyłaby sumę ich rocznego zobowiązania, gdyby musieli rozliczyć transakcję jednorazowo, jak to ma miejsce w przypadku kupowania na kredyt.

Kolejną zaletą jest konieczność ponoszenia znacznie niższych kosztów początkowych, oraz znacznie mniejsze obwarowania i zabezpieczenia konieczne do jego uzyskania. Jest to idealne rozwiązanie również dla osób dopiero zaczynających swoją działalność, a także start-upów. Po zakończeniu okresu leasingu przedsiębiorca ma możliwość odkupienia wykorzystywanej rzeczy.

Według informacji zebranych przez Europejski Fundusz Leasingowy opinie zdecydowanej większości klientów są pozytywne. Świadczy to o tym, że leasing to jedna z najlepszych opcji, także dla Twojej firmy. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z ich ofertą już dziś!

Podobne wpisy