W ostatnich latach coraz częściej akcentuje się kwestie związane z dbaniem o naszą planetę. Niestety, mimo to, wciąż wiele osób nie decyduje się na to, aby zacząć pozyskiwać energię w sposób ekologiczny. Najprawdopodobniej dzieje się tak, ponieważ uważają oni, iż ich na to po prostu nie stać. Nie do końca jest to zgodne z prawdą, ponieważ skorzystać z dostępnej obecnie dotacji na instalację paneli fotowoltaicznych na dachu własnego domu. Zanim się jednak podejmie tak ważną decyzję, warto najpierw dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.
Czym są panele i do czego służą? Panele fotowoltaiczne charakteryzują się tym, że przekształcają światło na energię elektryczną. Często określa się je również mianem paneli słonecznych albo modułów słonecznych. Oprócz tego, znane są one pod nazwą panele PV. Wykorzystuje się je do produkcji prądu stałego, który później jest transformowany w falowniku na prąd przemienny. Wszystkie panele fotowoltaiczne można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
- moduły monokrystaliczne – produkowane są z jednego kryształu; ich żywotność sięga co najmniej 30 lat; ich wysoki poziom sprawności (efektywności) powstaje jako efekt końcowy ukierunkowania całej ich struktury w jednym kierunku.
- moduły polikrystaliczne – do ich produkcji jest używany czysty półprzewodnikowo krzem, który najpierw jest rozpuszczany w odpowiednim podciśnieniu i później w sposób ściśle ukierunkowany ponownie zastyga. W ten sposób utworzone multikrystaliczne bloczki są później odpowiednio obrabiane, czyszczone oraz krojone do postaci multikrystalicznych krążków krzemu.
Wszystkie rodzaje paneli fotowoltaicznych mogą zostać zainstalowane zarówno na dachach płaskich, jak też i na tych nachylonych pod pewnym kątem. Zdarza się również, że są one montowane na gruncie albo na elewacji budynku. Jest to możliwe dzięki szerokiej ofercie mocowań. Podłączenie paneli fotowoltaicznych do sieci, za każdym razem, musi spełniać wszystkie wymagania zakładu energetycznego.
Domowe instalacje fotowoltaiki to inwestycja, która każdemu się opłaci. A wszystko za sprawą tego, że:
- tego rodzaju moduły słoneczne są niezawodne – cechuje je bardzo długa żywotność;
- dzięki nim można się uniezależnić od dotychczasowego dostawcy energii elektrycznej – tego rodzaju inwestycja po prostu się opłaca;
- jest to sprawdzone oraz bezpieczne źródło energii elektrycznej;
- jest to rozwiązanie proekologiczne i przyjazne dla środowiska;
- wybór tego rodzaju energii to głos na tak dla pokojowych źródeł energii – do słońca każdy ma takie samo prawo – nie trzeba o nie w nieuczciwy sposób walczyć.
Tak naprawdę każdy może skorzystać z tego rodzaju rozwiązania. Fotowoltaika to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Żeby to zrobić, wystarczy złożyć wniosek o dotację na panele fotowoltaiczne. Tego rodzaju dofinansowanie na fotowoltaikę oferuje od 23. 07. 2019 roku program rządowy mój prąd. Wbrew pozorom, dofinansowanie na fotowoltaikę można w bardzo łatwy sposób uzyskać.
Teraz podpowiadamy – jak uzyskać dotacje na fotowoltaikę:
- należy w sposób poprawny wypełnić oraz wysłać na wskazany przez organizatora całego programu wniosek; Można go pobrać ze strony NF OŚ i GW;
- trzeba pamiętać, że można go wysłać dopiero wtedy, gdy w naszym gospodarstwie domowym zostanie wymieniony licznik (przez zakład energetyczny);
- do każdego wniosku powinno się wpisać osobę, z którą wcześniej zakład energetyczny podpisał umowę;
- każdy z wniosków powinien zostać wypełniony długopisem oraz drukowanymi literami; uzupełnione powinny zostać wyłącznie te z pól, które nie zostały zaznaczone na szaro;
- oprócz wypełnionego wniosku, będzie potrzebne również: zaświadczenie, które potwierdzi zainstalowanie nowego licznika prądu; ksero albo kopia faktury za instalację fotowoltaiczną; pisemne potwierdzenie, że instalacja fotowoltaiczna została już opłacona oraz klauzula informacyjna dla wnioskodawców (tzw. RODO).
Warto pamiętać, o tym, że dotacje UE na fotowoltaikę będą wypłacane maksymalnie do 31. 12. 2025 roku. Oczywiście, jeśli wcześniej wszystkie środki nie zostaną wyczerpane. Na ten cel przeznaczono 1 miliard złotych. Każdorazowo domowa instalacja fotowoltaiki może być dofinansowana kwotą 5 tysięcy złotych. Jeśli jednak całkowita wartość instalacji nie przekroczy 10 tysięcy złotych, to wówczas dotacja będzie proporcjonalnie niższa. Do tego rodzaju programu mogą zostać zakwalifikowane te z instalacji fotowoltaicznych, których moc oscyluje między 2 – 10 kW.
Posiadanie paneli fotowoltaicznych (fotowoltaika) to wyjątkowo korzystne oraz opłacalne rozwiązanie, które zapewni jego użytkownikom bezpieczeństwo finansowe oraz niezależność od dotychczasowych dostawców energii elektrycznej. Żeby z niego skorzystać, wystarczy umówić się na spotkanie z profesjonalnym doradcą, który udzieli w tej materii wszelkich niezbędnych informacji.