Dofinansowanie do paneli słonecznych – pytania i odpowiedzi związane z rządowym programem „Mój Prąd”

  • 50
  • 6

Od 13 stycznia 2020 ruszył  drugi nabór wniosków w ramach programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd” – sprawdzamy jak uzyskać dofinansowanie oraz odpowiadamy na najczęstsze pytania i wątpliwości w tym obszarze.

Jak uzyskać dofinansowanie – 5 kroków

 

 

1. Na co dokładnie przeznaczone są pieniądze w programie Mój Prąd?

Pieniądze przeznaczone są na bezzwrotną pomoc dla osób fizycznych, które zakupiły i skutecznie zamontowały instalację fotowoltaiczną/panele słoneczne (nie należy mylić z kolektorami słonecznymi).

2. Mój Prąd – dla kogo jest program?

Program jest wyłącznie dla osób fizycznych, które swoją inwestycję związaną z montażem instalacji oraz wydatki z nią związane poniosły od 23.07.2019.

O dotacjach do paneli i korzyściach z ich instalacji pisaliśmy też tutaj: Dotacje do paneli fotowoltaicznych

3. Jakie wydatki objęte są dotacją?

Dotacjami objęte są wyłącznie nowe instalacje fotowoltaiczne (przede wszystkim panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna) o mocy od 2 kW do 10 kW. Pamiętaj, że twoja inwestycja nie może być rozbudową już istniejącej instalacji.

4. Ile pieniędzy można otrzymać?

Beneficjent może otrzymać maksymalnie 5000 zł

Kalkulator oszczędności związany z montażem instalacji fotowoltaicznej znajdziesz tutaj: Panele słoneczne – sprawdź ile możesz zaoszczędzić! Kalkulator oszczędności. 

5. Czy dotacja jest opodatkowana?

Dotacja jest zwolniona z podatku PIT. Co więcej koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).

6. Co musisz przygotować aby złożyć wniosek w wersji papierowej?

  •  Wniosek o dofinansowanie – do pobrania tutaj 
  •  Kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej
  •  Dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie
  •  Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy w którym go zainstalowano – wzór dokumentu znajdziesz tutaj
  •  Oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji) – wzór dokumentu znajdziesz tutaj

Podobne wpisy