Magnetoterapia – nowa metoda terapeutyczna w weterynarii

  • 50
  • 6

Producenci nowych urządzeń i metod terapeutycznych dla zwierząt każdego dnia robią wszystko, by ułatwić pracę lekarzom weterynarii. Zdają sobie sprawę jak istotny w pracy weterynarza jest efekt w leczeniu zwierząt. Dlatego powstała magnetoterapia – nowa metoda terapeutyczna mająca zastosowanie także w weterynarii.

 

Czym jest magnetoterapia?

Magnetoterapia to inaczej pulsacyjne pole magnetyczne niskich częstotliwości, które wpływa korzystnie na biochemiczne i fizyczne reakcje zachodzące w komórkach żywego organizmu. Poprawia ograniczoną przez stany chorobowe przepustowość błon komórkowych, ułatwiając w ten sposób zaopatrzenie komórek w tlen i substancje odżywcze, a w rezultacie usprawniając proces przemiany materii.

Terapia statycznym polem magnetycznym stosowana była od wieków. Aktualnie skuteczniejsza jest terapia polem elektromagnetycznym, czyli magnetoterapia. Z uwagi na wysoką skuteczność i szerokie spektrum działania, magnetoterapia staje się powoli jedną z najszerzej stosowanych metod fizykoterapeutycznych. Magnetoterapię można stosować także w kombinacji z tradycyjnymi metodami leczenia – np. farmakoterapią, co daje dużo większe korzyści w porównaniu do monoterapii.

Jak działa magnetoterapia?

Terapia dzięki indukcji pulsacyjnego pola magnetycznego niskich częstotliwości indukuje powstawanie specyficznych prądów we włóknach nerwowych, które blokują przepływ bólu z miejsca bólu przez rdzeń kręgowy do ośrodków mózgowych, a w następstwie tego i innych mechanizmów dochodzi do wyeliminowania uciążliwego bólu. Efekt ten to podstawowe działanie, z powodu którego terapia jest stosowana zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Znajduje szerokie zastosowanie w przypadku wielu schorzeń zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego, stanów pourazowych i pooperacyjnych oraz bóli nerwowych i napięciowych.

Jak długo trwa terapia?

Zabiegi wykonuje się w stanach bólowych miejscowo, codziennie przez 45-60 minut do zniknięcia wszelkich objawów.

 Efekty magnetoterapii:

  • poprawia ukrwienie,
  • wzmacnia układ odpornościowy,
  • zmniejsza obrzęk,
  • działa przeciwzapalnie,
  • działa przeciwbólowo,
  • przyspiesza leczenie złamań,
  • leczy ubytki tkanki kostnej spowodowane osteoporozą,
  • wpływa na szybsze i bardziej efektywne leczenie stawów,
  • poprawia regenerację tkanek miękkich,
  • redukuje napięcie mięśniowe,
  • regeneruje tkankę nerwową.

 

Wiele wskazań do stosowania magnetoterapii w weterynarii pokrywa się z wersją urządzenia do magnetoterapii dla ludzi, są tu m.in. choroby kręgosłupa, choroby stawów, zapalne i zwyrodnieniowe uszkodzenia narządów ruchu, infekcje układu moczowego i ginekologiczne, zaparcia, choroby skóry, stany pooperacyjne i pourazowe.

Inne wskazania są już typowo weterynaryjne i obejmują poprawę wydajności zwierząt sportowych, regenerację po treningu, a także relaks i uspokojenie dla zwierząt zdrowych. Oddziaływanie pola magnetycznego generowanego przez urządzenie do magnetoterapii zapewnia również głęboki masaż tkanek i naczyń limfatycznych i inne efekty stymulujące metabolizm, usprawniające krążenie krwi i zwiększające utlenowanie tkanek.

Magnetoterapia najlepiej sprawdza się jako jeden z elementów rehabilitacji lub uzupełnienia leczenia. Ze względu na nieliczne przeciwwskazania u zwierząt i duże korzyści zdrowotne, potwierdzone długoletnią praktyką, urządzenie do terapii Biomag Lumina VET nadaje się do szerokich zastosowań w opiece weterynaryjnej, zarówno domowej jak i klinicznej.

 

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o magnetoterapii i zastosowaniu jej w Twoim gabinecie, wypełnij formularz kontaktowy lub skontaktuj się z naszym specjalistą pod numerem 513 103 568.

Zachęcamy również do pobrania bezpłatnego przewodnika po magnetoterapii.

 

Podobne wpisy