Ubezpieczenia na życie w opinii Polaków

  • 50
  • 6

Jak mówi znane przysłowie „przezorny zawsze ubezpieczony”, ale jak to wygląda w opinii Polaków? Co skłania ich do wykupienia ubezpieczenia, skąd czerpią wiedzę i czym kierują się przy wyborze oferty? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Wybór ubezpieczenia na życie to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. To od niego zależy pomoc finansowa, jaką możemy uzyskać w trudnych sytuacjach.

 

Ubezpieczenia w Polsce

Polacy ubezpieczają się rzadziej od innych Europejczyków. Z badań przeprowadzonych przez Nationale-Nederlanden wynika, że tylko 4% Polaków nie posiada żadnego ubezpieczenia. Wydawałoby się, że 96% ubezpieczonych to dobry wynik, ale eksperci wskazują, że nie do końca. Najpopularniejsze ubezpieczenia wśród Polaków to bowiem te obowiązkowe, np. OC samochodu czy grupowe ubezpieczenia na życie, najczęściej zapewniane przez pracodawcę. Dlaczego się nie ubezpieczamy? Wielu wskazuje na zbyt wysokie ceny polis, ale często pojawia się także odpowiedź: nie czuję takiej potrzeby. Jak to, nie chcemy zabezpieczyć siebie i swojej rodziny na wypadek trudnych sytuacji losowych?

 

Statystyki ubezpieczeń w Polsce

Zobaczmy, jak wyglądają statystyki ubezpieczeń w Polsce. Według opracowań Deloitte wygląda to następująco:

  • 15 000 osób rocznie ubezpiecza się na życie
  • 25% dorosłych osób jest ubezpieczonych na życie
  • Tylko 8% Polaków ma wykupioną polisę na wypadek poważnego zachorowania
  • 58% ubezpieczanych Polaków obawia się ciężkiej choroby lub śmierci najbliższych

 

Po co się ubezpieczać? Co daje nam ubezpieczenie na życie?

Decyzja i wybór ubezpieczenia na życie jest niezwykle istotną kwestią. Umowę zawieramy na wiele lat, a ubezpieczenie ma nam zapewnić ochronę w przypadku choroby, nieszczęśliwego wypadku bądź śmierci. Nie spiesz się zatem z wyborem, zastanów się dokładnie nad potrzebami ubezpieczeniowymi. To bardzo istotne, bowiem istnieje wiele polis, które możemy wybrać i połączyć. Jeśli w Twojej rodzinie zdarzały się przewlekłe choroby, warto rozważyć ubezpieczenie od wybranych chorób. Warto też skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże Ci dobrać ubezpieczenie dostosowane do Twoich potrzeb.

 

Powody, dla których Polacy zdecydowali się kupić ubezpieczenie na życie:

Polacy są społeczeństwem rodzinnym, ale wiedzą, że w dramatycznych sytuacjach losowych opieranie się tylko na wsparciu krewnych może nie zapewnić bezpieczeństwa finansowego ich bliskim. Według badań 54 proc. osób, które mają ubezpieczenie na życie, kupiło je, ponieważ zależy im na zabezpieczeniu najbliższych w przypadku swojej choroby lub śmierci.

Źródło: Opracowanie Deloitte na podstawie Kantar Public na zlecenie Concordia Ubezpieczenia.

 

Skąd Polacy czerpią wiedzę na temat ubezpieczeń?

Wiedzę na temat ubezpieczeń w głównej mierze zdobywamy od agentów ubezpieczeniowych. To oni wpływają na kształtowanie wizerunku branży, zyskują zaufanie klientów i odpowiadają na ich potrzeby. Pomagają zrozumieć działanie systemu ubezpieczeń, oferują specjalistyczną pomoc w wyborze ubezpieczenia dostosowaną do potrzeb i wyjaśniają warunki umowy. 41% Polaków wskazuje agentów jako podstawowe źródło wiedzy o ubezpieczeniach. Na kolejnej pozycji znajduje się rodzina i przyjaciele, a na trzeciej – porównywarki ubezpieczeniowe.

Źródło: Opracowanie własne Deloitte Reprezentatywna próba 1002 Polaków przebadana metodą CATI w październiku 2016 r.

Jak wynika z opracowań Deloitte, porada agenta ubezpieczeniowego jest kluczową pomocą przy wyborze ubezpieczenia na życie. Instytut DBMS we współpracy z firmą ubezpieczeniową prowadzi program bezpłatnej analizy potrzeb ubezpieczeniowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak możesz zabezpieczyć siebie i swoich bliskich i skorzystać z porady specjalisty, umów się na bezpłatną konsultację.

 

zamawiam-bezplatna-konsultacje

Podobne wpisy